07-02-2014

15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив територію Афганістану. О 10 годині за місцевим часом командарм Б. Громов перетнув міст через річку Амудар’ю, у районі міста Термез, символічно замикаючи останню колону 40-ї Армії. Війська вийшли з Афганістану з розгорнутими бойовими прапорами, як переможці, не програвши ні одної військової операції.

Завдання, які ставилися перед Обмеженим контингентом радянських військ в Афганістані, за висновками генералів В. Варенникова і Б. Громова, це перше – надати допомогу уряду ДРА в урегулюванні внутрішньополітичної ситуації, що полягало, насамперед, у боротьбі зі збройними угрупуваннями душманів; друге – не допустити зовнішньої агресії, були успішно виконані. «Якщо в якості головного супротивника Обмеженого контингенту розглядати загони опозиції, – пише Б. Громов,  – то різниця полягала в тому, що 40-а Армія робила те, що вважала необхідним, а душмани – лише те, що могли, а бойові дії носили або попереджувальний, або відповідний характер і в цих локальних бойових діях ми завжди одержували перемогу. Інша справа в тому, що уряд Афганістану не тільки не закріпляв результати бойової діяльності встановленням й розгортанням своїх органів влади, а навіть і не намагався це робити».

У Афганістані було проведено кілька масштабних  операцій під кодовою назвою «Мармоль», «Удар», «Шквал», «Гроза», «Коло», «Залп», «Весна», «Бар’єр, «Магістраль»,  операції у Панджшерській ущелині, які змусили противника на деякий час припинити бойові дії.

За роки Афганської війни десятки тисяч воїнів за мужність і відвагу було нагороджено бойовими орденами і медалями, а 87 з них стали Героями Радянського Союзу – 21 з них наші земляки: Валерій Арсенов, В’ячеслав Гайнутдинов, Владислав Гончаренко, Ярослав Горошко, Валерій Гринчак, Віктор Капшук, Сергій Козлов, Василь Колесник, Віктор Кот, Володимир Кучеренко, Олег Онішук, Ігор Плосконос, Петро Рубан, Віктор Синицький, Олександр Стовба, Віталій Белюженко, Олександр Богданов, Євген Зельняков, Віктор Карпухін, Олександр Руцькой, Сергій Соколов. Петру Шкідченку присвоєно  посмертно звання – Герой Росії, Олександру Омельченку і Сергію Червонопиському звання – Герой України.  

Афганська війна, яка тривала вдвічі довше за Велику Вітчизняну, своїм чорним крилом зачепила і вихідців з України – 160375 воїнів взяли у ній участь. Не повернулося з війни 3432 чоловік, із них загинуло 3360, пропало безвісти або потрапило в полон 72. Залишились без синів 2729 матерів і 1982 батька. Стали вдовами 505 молодих жінок, сиротами – 711 дітей. Поранено на Афганській війні понад 8 тисяч солдат і офіцерів, стали інвалідами 3560 осіб, і кількість їх з кожним роком зростає. Після війни померло від ран, захворювань вчетверо більше її учасників, ніж загинуло. Всього – 13647 наших бойових побратимів. Така, на жаль, сумна статистика.

Проблемами воїнів-інтернаціоналістів та сімей загиблих учасників бойових дій на громадському рівні займається Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), яка створена 25 червня 1990 року, у лавах якої на даний час – 110185 фіксованих членів. УСВА налічує 27 територіальних організацій, 639 місцевих і 918 первинних. Її головою всі ці роки є Сергій Васильович Червонописький.

За всі роки свого активного життя УСВА стала в країні  повноцінним суб’єктом вироблення державної політики  стосовно ветеранів. Активна участь у суспільно значимих справах щодо всебічного захисту учасників бойових дій, інвалідів війни, членів родин загиблих згуртувала й загартувала організаційно, підвищила її авторитет у суспільстві, дала можливість зайняти свою нішу у громадсько-політичному житті України. Наявність безальтернативності у всеукраїнському масштабі, єдиного статуту і фіксованого членства вигідно відрізняє УСВА від «афганських» організацій країн СНД. Головна перевага Спілки перед іншими всеукраїнськими ветеранськими об’єднаннями в тому, що вона реально існує, має загальнонаціональну організаційну сітку і дієвість. Щодо статусу воїна-інтернаціоналіста, то завдячуючи УСВА у громадській свідомості вже сформовано образ командно діючого, продуктивного за віком ветерана війни, з яким пов’язуються такі дефіцитні в нинішній час поняття як честь і військово-патріотична героїка.

Політичним визнанням організованого «афганського» руху в Україні, уособленого УСВА, його активної та виваженої суспільно-політичної позиції, вагомого внеску у розбудову громадянського українського суспільства став Указ Президента України від 11 лютого 2004 року, за яким 15 лютого – День виведення радянських військ з Афганістану – визнано Днем вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Важливо й те, що за 25 років після закінчення Афганської війна біля 1000 воїнів-інтернаціоналістів відзначено нагородами незалежної України.

Слід зазначити, що тільки наша країна має державний центральний орган виконавчої влади у справах  ветеранів. Про те, як Комітет створювався при Президентові України і поступово, через нищення і поновлення, зріс до нинішньої Державної служби знають, на жаль, не всі ветерани війни.

УСВА поступово виросла в суб’єкт  вироблення законотворчої політики. Не слід забувати про те, що основний ветеранський Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ухвалено у  жовтні 1993 року після активної дворічної роботи УСВА з владою. Та й удосконалювався  він у подальшому не без нашої Спілки, а зміни вносилися  майже 50 разів. Проблеми є й сьогодні, насамперед,  стосовно сімей загиблих і  померлих побратимів, інвалідів війни, але важливо наголосити, що таких пільг для воїнів-інтернаціоналістів,  як в Україні, більше немає ніде, але,на превеликій жаль, виконується цей закон лише на 25-30 відсотків.

Цей рік, завдяки Спілці, Указом Президента України наголошено Роком учасника бойових дій на території інших держав і Урядом затверджено План заходів, який розроблено спільно з нашою організацією. Ветерани війни сподіваються, що держава у цьому році суттєво збільшить соціальні гарантії і не залишить їх без уваги.

Ще будучи на війні учасники бойових дій давали клятву, що завжди будуть пам’ятати своїх загиблих друзів, тому одним з головних направлень діяльності УСВА – є увічнення пам’яті бойових побратимів. З 1994 року у м. Києві відкрито Всеукраїнський меморіал загиблим в Афганістані, працює «афганська» Церква Воскресіння Христова – Храм-пам’яті жертв Афганської війни, з 1992 року на території Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років» діє реліквійна експозиція «Трагедія і доблесть Афгану», у кожному обласному центрі відкрито пам’ятники загиблим нашим бойовим побратимам, а у семи областях-Житомирській, Запорізькій, Полтавській,Одеській, Луганській, Черкаській та Чернігівській -  і у кожному районному центрі. Всього по України існує 557  пам’ятників, встановлено 1274 меморіальні дошки на фасадах шкіл, вулиць на честь загиблих і померлих земляків-героїв. Це свідчить про увагу і пошану з боку місцевої влади і громадян країни до воїнів-інтернаціоналістів.

Спілка велику увагу приділяє патріотичному вихованню молоді, вона є ініціатором створення військових і патріотичних клубів, яких зараз в України налічується близько ста,, де активно ведуть роботу наші бойові побратими, серед яких добре відомі  військово-патріотичні клуби «Вулкан», «Каскад», «Мужність» та інші. У багатьох містах і школах діють «афганські» музеї, у кожної області друкуються та існують Книги Пам’яті. Організовуються фотовиставки, проводяться уроки мужності, змагання і турніри на честь загиблих воїнів та інші добрі справи з метою донесення правди про Афганську війну сучасному поколінню.

УСВА завжди наголошувала – тільки в об’єднанні, тільки разом ми – сила. І тільки колективними діями, без «внутрішньоафганських» загострень, ми можемо досягти масштабної уваги до вирішення наших проблем  як з боку держави, так і суспільства. А єдиним критерієм діяльності Спілки повинно бути  покращання ветеранського життя. Оскільки за всі ці роки, коли закінчилася Афганська війна, воно істотно не збільшилося, тому УСВА завжди буде вести роботу за покращення соціальних гарантій ветеранів війни. Це – наш обов’язок і мета.

 

Прес-служба УСВА
Переглянуто разів сторінку: 876
Ви можете залишити запитання адміністратору на сайті
Листи та побажання надсилайте за адресою: afbrat@ukr.net


Головна | Оголошення | Новини | Документи | Фотогалерея | Архів новин | Правління | Зв'язок
Розробник: RootUa
© 2010