09-02-2011

615

Україна посилює свою присутність у складі миротворців ООН в Кот-д'Івуарі. До тієї країни з сусідньої Ліберії надішлють близько шістдесяти українців. Пояснюючи свою ініціативу, президент Янукович говорив про економічну присутність України в Африці та її національні інтереси в тому регіоні. Опозиція розкритикувала це рішення, назвавши "квитком на війну".

Охорона миру чи "квиток на війну"

Парламент підтримав ініціативу президента Януковича про направлення до тієї африканської країни трьох гелікоптерів Мі-24 та майже шістдесяти людей, що нині служать у миротворчій місії в Ліберії. Вони приєднаються до кількох десятків українців, яких перевели туди ще восени.

Верховна Рада проголосувала "за", попри. Його голова Анатолій Гриценко називає нинішню місію українців "бойовою", апелюючи до політичної ситуації в Кот-д'Івуарі.

"Це перше таке рішення, яке приймає ВР, бо мова йде про війну. За словами Генсека ООН, там є загроза громадянської війни. Так само говорить наше головне управління розвідки. Це перший бойовий підрозділ, не миротворчий. Це ударні вертольоти, які мають ракетне і стрілецьке озброєння, вони будуть стріляти. Це пряма загроза нашим солдатам".

Українці серед 11 тисяч

Рішення надіслати до Кот-д'Івуару ще дві тисячі миротворців, до яких увійшли і українці, Рада безпеки ООН ухвалила у січні. Разом з ними кількість миротворців ООН там сягне одинадцяти тисяч. Ситуація в тій країні загострилася після президентських виборів минулої осені.

На них, за попередніми даними виборчої комісії переміг опозиціонер Алассан Уаттара, але Конституційна рада оголосила ці дані незаконними, а чинний президент Лоран Гбагбо відмовився йти з посади. Його підтримують місцеві сили безпеки, тоді як пана Уаттару - міжнародна спільнота. До мирної передачі влади закликає генсек ООН Бан Кі Мун:

"Фундаментальний принцип демократії - це держава. Пан Гбагбо має повністю виконати волю народу Кот-д'Івауру. Він має передати свої повноваження своєму наступнику, щоби пан Уаттара міг сформувати уряд національної єдності".

Низка західних оглядачів не виключають, що в Кот-д'Івуарі може повторитися сценарій 2002-го року - тоді розпочалася тривала громадянська війна. Утім, міністр оборони Михайло Єжель розповідає про посилені заходи безпеки для українських миротворців у тій країні:

"Ми погодили всі питання бойового… вірніше не бойового, а взагалі застосування вертольотів - це 57 пунктів. Кінцеве рішення буде приймати командир 56-го окремого вертольотного загону. В обов'язковому порядку вертольоти будуть застосовуватися парами, щоб страхувати один одного".

Кого охороняє ООН

Нині саме сили ООН охороняють готель у Абіджані, найбільшому місті Кот-д'Івуару, де перебуває Алассан Уаттара. Повідомляють також про напади прихильників Лорана Гбагбо на сили ООН. В його таборі ООН розглядають як сторону конфлікту, а не як посередника чи миротворця.

У січні міністр закордонних справ в його уряді назвав миротворців "співучасниками повстання". Серед прихильників пана Гбагбо - збройна організація "Молоді патріоти". Її активісти співають патріотичних пісень і, перебуваючи у центрі набору добровольців, розповідають про цілі об"єднання. Розповідають, не криючись під оплески інших активістів організації "Молоді патріоти".

"Ми підемо вбивати миротворців. І ті дві додаткові тисячі миротворців, як тільки вони доберуться сюди, ми вб'ємо їх".

Про можливість силового сценарію говорять і в ЕКОВАС - Економічній спільноті західно-африканських країн, яка об'єднує п'ятнадцять держав і має колективні збройні сили. Її представник не виключив, що можуть застосувати те, що вони назвали "законною силою", щоби усунути Лорана Гбагбо.

Зараз в Кот-д'Івуарі працюють експертна група іншої регіональної організації - Африканського союзу. Вони підготують доповідь, яку подадуть президентам Мавританії, Чаду, Південно-Африканської республіки, Танзанії та Буркіна-Фасо, які зберуться наприкінці лютого. В Африканському союзі кажуть, що ухвалені ними рішення будуть обов'язковим для всіх учасників конфлікту в Кот-д'Івуарі.

Дар’я Тарадай
Джерело: Бі Бі Сі

Переглянуто разів сторінку: 1247
Ви можете залишити запитання адміністратору на сайті
Листи та побажання надсилайте за адресою: afbrat@ukr.net


Головна | Оголошення | Новини | Документи | Фотогалерея | Архів новин | Правління | Зв'язок
Розробник: RootUa
© 2010