14-02-2011

Про День Святого Валентина, або, як його ще називають, День закоханих, знають усі. А от про те, що саме 14 лютого своє професійне свято відзначають військові хіміки — лише вони та їхні товариші по службі. А між тим, цьому святу — Дню військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту Збройних Сил України — вже чотири роки! Щоправда самі війська — значно старші за своє професійне свято.

Хімічна зброя, як і інша зброя масового ураження, у світі заборонена. Однак це не значить, що її не існує. А відтак, залишається імовірність, що її хтось колись таки використає. У цьому сенсі найсерйознішу небезпеку для світової спільноти становлять міжнародні терористичні угруповання. Причому, можливість використання ними зброї — річ другорядна, адже арсенали традиційно охороняються надійно. А от здійснення терактів та диверсій на шкідливих для довкілля і людства підприємствах — цілком імовірний варіант. І якщо запобігати цьому — справа правоохоронців, то зменшення чи навіть уникнення жертв та збитків — завдання військових хіміків. А на це у них завжди вистачить снаги. Так, війська РХБ захисту Збройних Сил України включають військові частини і підрозділи РХБ захисту, РХБ розвідки, аерозольного маскування, дегазації обмундирування та спорядження, бази та склади озброєння РХБ захисту на всі випадки життя.

З часів проголошення незалежності України та створення національних Збройних Сил органи управління та військові частини РХБ захисту пройшли складний шлях докорінного реформування. Нині триває заключний етап перетворення їх на сучасні мобільні та боєздатні спеціальні війська.

Історія налічує чимало яскравих прикладів зразкового виконання фахівцями РХБ захисту завдань, які ставились перед ними командуванням Збройних Сил та керівництвом держави. Невмирущою славою вкрили себе й багато військовиків. Згадати хоча б Чорнобильську трагедію.

...Взводи старших лейтенантів В. Блохіна та А. Топоркова першими своїм ходом прибули на територію АЕС і, на відміну від підрозділів цивільної оборони, які залишили небезпечну зону, щойно отримали перші дані про радіаційний фон, продовжували розвідувати радіаційну обстановку в прилеглих до ЧАЕС районах. Саме від дозорів радіаційної розвідки надходила інформація, яку наносили на карту-схему в усіх штабах. Але навколо 3-го та зруйнованого 4-го енергоблоків біліла пляма невизначеності. Річ у тім, що металеві ворота до станції були замкнені, а за відсутності персоналу станції ніхто не брав на себе відповідальності їх відчинити. Саме в цей час свої підрозділи об’їжджав тогочасний начальник хімічних військ МО СРСР генерал-полковник В. Пікалов. Дізнавшись про проблему, він прийняв єдине вірне рішення: залишивши екіпаж РХМ «Кашалот» зовні периметру, він із водієм попрямував до зруйнованого реактора. Розігнавши машину, вони протаранили ворота і прорвалися аж до руїн 4-го енергоблоку. Треба було не тільки «зняти» природну напругу в особового складу, але й не применшити рівень небезпеки, не притупити пильності. Розрахунок виявився вірним, військовий принцип «Роби, як я!» спрацював повною мірою. Усі підрозділи, вслід за командиром,  швидко розвідали територію й видали інформацію, що найбільш безпечна сторона — східна...

А не так давно війська РХБ захисту Збройних Сил України брали участь у забезпеченні бойових дій під час миротворчих операцій у Косові, Іраку, Кувейті, супроводжували знешкодження понад 40000 застарілих боєприпасів, споряджених отруйними речовинами, брали участь у гасінні понад 200 лісових пожеж, локалізували наслідки аварій на об’єктах (транспорті) із сильнодіючими отруйними речовинами, а також ліквідовували надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру всіх рівнів.

Сьогодні РХБ захист є одним із основних видів забезпечення операцій та бойових дій. Сучасний досвід ведення бойових дій у рамках миротворчих операцій збройними силами провідних іноземних держав останнього десятиріччя свідчить про велику роль і значення РХБ захисту військ у досягненні успіху всієї операції і навіть збройного конфлікту в цілому.

Так, на високому рівні виконано завдання особовим складом 19-го окремого батальйону РХБ захисту з надання гуманітарної допомоги Кувейту та у складі українського миротворчого контингенту в Республіці Ірак, професійні дії якого гідно оцінені командуванням Збройних Сил України.

У короткі терміни військові хіміки спрацювали під час ліквідації наслідків аварій і надзвичайних ситуацій: на судні «Одіск» у Чорному морі, де внаслідок потрапляння забортної води до небезпечного вантажу та спричинену цим хімічну реакцію почалося виділенням фофсину (2007 р.); на залізничному перегоні Ожидів — Красне Львівської залізниці, де перекинулися 15 цистерн з жовтим фосфором (2007 р.); осередків пташиного грипу в АРК Крим (2008 р.).

Для ліквідації наслідків залучалися загін від 704-го полку РХБ захисту 13 АК, група РХБ спостереження від окремого батальйону РХБ захисту ВМС ЗС України, особовий склад Центральної бази ремонту та зберігання озброєння РХБ захисту.

За старанність та розумну ініціативу особовий склад військ РХБ захисту не раз відзначали державними нагородами та заохочували відзнаками вищого командування.

У квітні 2010 року, за підсумками навчання «Золота Маска-2010», особовий склад українського підрозділу приємно здивував партнерів по навчанню, за що отримав «залік» чергового кроку до отримання сертифікації за міжнародними стандартами РХБ захисту та підтвердив готовність до виконання завдань за призначенням у складі 15-ї ротації Сил реагування НАТО. З липня по грудень 2010 року цей зведений підрозділ РХБ захисту (144-й окремий батальйон РХБ захисту 8 АК) перебував на оперативному чергуванні. Нині зведений підрозділ продовжує підготовку в складі роти РХБ захисту 144-го об РХБ захисту в рамках Концепції оперативних можливостей.

У 2011 році планується проведення оцінки НАТО 2-го рівня. У разі успішного проходження, рота військових хіміків буде задекларована до складу сил та засобів наступних ротацій Сил реагування НАТО та інших багатонаціональних військових формувань високої готовності.

Відповідно до Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2011–2015 роки, продовжується оснащення Збройних Сил сучасними зразками озброєння РХБ захисту. До 2015 року планується розробити та прийняти на озброєння індивідуальний дихальний апарат на стиснутому повітрі, прилад РХБ розвідки, провести модернізацію машини РХБ розвідки, а з 2015-го розпочати розробку машини спеціальної обробки, універсальні, компактні засоби аерозольного маскування, пересувні ремонтні майстерні. Також планується провести модернізацію розрахунково-аналітичних станцій і груп РАСТ, РАГ (автоматизація процесу передачі, збору та обробки розвідувальних даних стосовно радіаційної, хімічної, біологічної обстановки, автоматизації процесу управління підрозділами РХБ розвідки, аерозольного маскування).

Для підвищення оперативності, повноти та достовірності інформації про РХБ обстановку, забезпечення контролю за аваріями на потенційно небезпечних об’єктах, їх впливом на людей та навколишнє середовище до кінця 2011 року планується об’єднати розрахунково-аналітичну станцію (підрозділ забезпечення функціонування Єдиної системи оцінки масштабів і наслідків застосування противником ЗМУ та аварій на потенційно-небезпечних об’єктах) та Центр військової екології (установа з контролю за станом екологічної безпеки військ) в єдиний структурний підрозділ — розрахунково-аналітичний Центр Збройних Сил України.

Словом, за 17 років свого існування підрозділи військ РХБ захисту Збройних Сил України виконали величезну кількість надзвичайно складних, небезпечних і відповідальних завдань держави. Вони й сьогодні стоять на варті життя та спокою громадян, сумлінно виконують усі завдання керівництва Збройних Сил України та українського уряду.

З нагоди Дня військ РХБ захисту Збройних Сил України від щирого серця вітаємо фахівців військ РХБ захисту та їхні сім’ї з 17-річницею утворення військ РХБ захисту Збройних Сил України!

Цього пам’ятного й урочистого дня бажаємо всім міцного здоров’я, родинного щастя, добробуту, наснаги й подальших успіхів у благородній справі зміцнення могутності нашої незалежної держави та її Збройних Сил.

На знімках: військові хіміки за роботою.
Фото Миколи БЛЕКОТА
Віктор КОРОБКА, Олег ДЖЕЖУЛЕЙ
Джерело: Народна армія

Переглянуто разів сторінку: 3884
Ви можете залишити запитання адміністратору на сайті
Листи та побажання надсилайте за адресою: afbrat@ukr.net


Головна | Оголошення | Новини | Документи | Фотогалерея | Архів новин | Правління | Зв'язок
Розробник: RootUa
© 2010