18-01-2011

601На Північноєвропейському саміті, який пройде в Лондоні 19-20 січня, лідери країн Скандинавії й Балтії обговорять можливість створення Північної федерації - "міні-нато", щоб "доглядати за полярними ведмедями й росіянами", - як виразився екс-посол США в Норвегії. Інформація про намір північних країн створити новий військовий союз була оприлюднена Wikileaks. Активізація Північної Європи пояснюється підвищенням міжнародного інтересу до Арктики і її природним ресурсам.

За офіційною інформацією, ціль переговорів у Лондоні - зміцнення економічних і соціальних зв'язків дев'яти країн-учасниць. Однак, за даними видання Euobserver, прем'єр Великобританії торкнеться в бесіді зі своїми колегами проект створення північної "міні-нато". Планується, що остаточний розв'язок про запуск нового військового альянсу буде прийнято на рівні глав МЗС країн-членів у квітні в Гельсінкі. Таким чином, зустрічі в Лондоні можуть мати попередній характер, пише "Незалежна газета".
У Скандинавії про об'єднання думають давно. Ідея створення Обєднаної нордичної федерації прийшла шведському історикові, професорові Гуннару Веттербергу кілька років назад. Він запропонував створити свого роду державу за прикладом Сполучених Штатів, тобто віддати у ведення федеральних органів питання зовнішньої, оборонної й економічної політики. Однак екс-голова МЗС і Міноборони Норвегії Торвальд Столтенберг пішов далі, розробивши в 2009 році Нордичний пакт. Проект має на увазі створення якоїсь "міні-нато"в Скандинавії й Арктиці - блоку, куди ввійдуть спільні військові й прикордонні сили, розвідслужби, центр захисту від кібер-нападів, а також система координації дій в Арктиці. Незабаром про своє бажання приєднатися до блоку заявили країни Балтії. На саміті НАТО в Лісабоні міністр оборони Латвії Артис Пабрикс запропонував створити "Північну шістку", куди б увійшли міністри оборони Данії, Фінляндії, Швеції, а також Литви, Латвії й Естонії. За його словами, перерахованим вище країнам необхідна інтеграція в оборонній сфері.
Сам Столтенберг не приховує, що ідея скандинавської "міні-нато"- відповідь на зусилля Росії по межуванню й освоєнню арктичного шельфу й природних ресурсів під ним. У Норвегії уважно ставляться до цієї ініціативи, тому що її автор - батько прем'єр-міністра країни Йенса Столтенберга.
Сайт Wikileaks опублікував депеші, у яких мова йде про перспективи майбутнього альянсу. В одній з них колишній посол США в Норвегії Бенсон Вітні ставиться до плану скандинавських країн скептично, називаючи їх "мрією в полярному тумані". Проте він відзначає, що північне НАТО може бути корисним, щоб "наглядати за полярними ведмедями й росіянами". Але, за його словами, навіть уряд Норвегії без особливого інтересу стежить за просуванням ідеї про "міні-нато", незважаючи на те що вона виходить від батька прем'єр-міністра.

Джерело: Український мілітарний портал

Переглянуто разів сторінку: 925
Ви можете залишити запитання адміністратору на сайті
Листи та побажання надсилайте за адресою: afbrat@ukr.net


Головна | Оголошення | Новини | Документи | Фотогалерея | Архів новин | Правління | Зв'язок
Розробник: RootUa
© 2010